Atliekų rūšiavimas: taisyklės, ką galima ir ko negalima perdirbti?

Perdirbimas yra puikus būdas sumažinti atliekų kiekį, taupyti energiją ir padėti aplinkai. Tačiau turint didžiulį kiekį šiukšlių, kurias išmetame kasdien, sunku žinoti, ką galima perdirbti, o ko ne. Jei sukate galvą, kaip rūšiuoti atliekas, pvz.: ką daryti su ta picų dėžute ar stikliniu uogienės indeliu, nesijaudinkite! Aptarsime svarbiausias atliekų rūšiavimo taisykles, kurios jums padės šį procesą atlikti kuo paprasčiau.

Meskite švarų popierių ir kartoną į kartono konteinerį.

Įsitikinkite, kad popieriaus gaminiai yra sausi ir švarūs. Didžiąją dalį kartoninių pašto dėžučių ir maisto pakuočių galima perdirbti. Daugelis popieriaus gaminių, tokių kaip laikraščiai, korespondencija ir spausdinti dokumentai, taip pat yra tinkami. Deja, negalima perdirbti maistu užteršto popieriaus ar pakuočių, o tai reiškia, kad turėsite išmesti tą riebią picos dėžę į įprastą šiukšliadėžę. Galite perdirbti tik paprastu vandeniu sušlapusį popierių ar kartoną, bet palaukite, kol jis pirmiausia išdžius, o tik tada išmeskite į atliekų rūšiavimo konteinerį.

 • Jei jūsų popierius yra šlapias arba ant jo yra maisto likučių, vis tiek galite jį kompostuoti.
 • Galite perdirbti pašto korespondenciją, įskaitant vokus su plastikiniais langais. Tačiau jei norite perdirbti vokus, paminkštintus burbuliukais, turėsite išimti paminkštintą pamušalą.
 • Kai kurias pakavimo popieriaus ar kartono rūšis galima perdirbti, tačiau kitas – ne. Gali būti, kad negalėsite perdirbti popieriaus su folijos danga arba blizgančiomis dangomis. Norėdami įsitikinti, kreipkitės į vietinę perdirbimo tarnybą ir sužinokite atliekų perdirbimo taisykles.

Meskite metalines skardines į metalo perdirbimo konteinerį.

Galite perdirbti maisto skardines, gėrimų skardines ir metalines aerozolių skardines. Prieš atiduodami skardines perdirbti, iš jų ištuštinkite visą maistą ar skystį ir išplaukite, kad pašalintumėte likučius. Jei tai yra aerozolio skardinė, ją visiškai ištuštinkite išpurkšdami. Taip pat galite perdirbti aliuminio foliją, tačiau ji turi būti švari ir be riebalų ar maisto likučių.

 • Jei įmanoma, prieš išmesdami išimkite iš aerozolių skardinių plastikinius dangtelius.
 • Visiškai nuimkite metalinių skardinių dangčius ir įstatykite juos į skardinės vidų.
 • Kai kurie perdirbimo centrai prašo nesutraiškyti gėrimų skardinių prieš jas išmetant, todėl norėdami sužinoti, ką jie rekomenduoja, kreipkitės į vietinę įstaigą.

Nesudaužytus stiklinius butelius ir stiklainius meskite į stiklo konteinerį.

Dar kartą patikrinkite, ar jūsų vietinė įstaiga priima stiklinę tarą perdirbimui. Daugelyje  perdirbimo programų priimami stikliniai indai, tokie kaip gėrimų buteliai, uogienių stiklainiai ir pieno buteliai. Tačiau ne visi įrenginiai gali apdoroti stiklą. Jei jūsų vietinė perdirbimo tarnyba priima stiklą, sužinokite, ar jums reikia atskirti skirtingų spalvų ir rūšių stiklą, ar jie visi gali būti viename konteineryje.

 • Stiklinius indus visada ištuštinkite ir išplaukite, prieš išmesdami juos perdirbti.
 • Nedėkite sudaužyto stiklo perdirbti! Sudaužytas stiklas laikomas pavojingų atliekų forma. Norėdami sužinoti, ką su jomis daryti, kreipkitės į vietinę atliekų šalinimo tarnybą arba aplinkos agentūrą.

Atskirkite metalinius dangtelius ir dangčius.

Dauguma indų dangtelių yra pagaminti iš perdirbamo metalo. Jūsų perdirbimo įmonė neturi įrenginio, kuris atskirtų metalinius dangtelius nuo indų, todėl prieš išmesdami juos surūšiuokite, nebent jūsų vietinė perdirbimo įmonė nurodo kitaip.

 • Daugelis bendruomenių turi metalo perdirbimo įrenginius, kurie priims dangčius, dangtelius ir metalinius traukiamuosius skirtukus. Kai kurie iš jų įrenginių netgi mokės už dangčius, pagamintus iš vertingų medžiagų, tokių kaip plienas ar aliuminis.
 • Kai kuriose talpose yra butelių dangteliai, kurie vis dar tvirtinami prie jų.

Nuvalykite visus nešvarius daiktus.

Dėl valymo taisyklių kreipkitės į vietinę perdirbimo tarnybą. Kai kurios įmonės nori, kad talpas tik lengvai nuplautumėte, o kiti nori, kad perdirbamos medžiagos būtų nepriekaištingai švarios. Visada ištuštinę indų turinį, juos išplaukite, kad neliktų likučių ar trupinių.

 • Nebandykite išmesti nešvarių daiktų, kurių negalima išvalyti, pavyzdžiui, nešvarių popierinių rankšluosčių.
 • Deja, daugelis perdirbimo įrenginių atmes visą šiukšlių dėžę ir visą jos turinį išsiųs į sąvartyną, nors ten bus tik keli nešvarūs daiktai.

Sužinokite, ar jūsų šiukšlių išvežimo paslauga reikalauja išankstinio rūšiavimo.

Kai kuriems kelių srautų įrenginiams reikia atrūšiuoti šiukšles, tačiau daugelis bendruomenių perėjo prie vieno srauto perdirbimo, o tai reiškia, kad visas perdirbamas medžiagas galite įdėti į vieną konteinerį. Kreipkitės į vietinę perdirbimo tarnybą, kad sužinotumėte, ar jie reikalauja rūšiuoti šiukšles, arba ieškokite daugiau informacijos internetinėje svetainėje.

Nuneškite baterijas į specialų konteinerį.

Daugelį tipų baterijų galima perdirbti. Bet jūs negalite jų įdėti tiesiai į šiukšlių dėžę. Norėdami sužinoti, ar jūsų bendruomenėje yra perdirbimo centrų, kurie priima baterijas, kreipkitės į vietinę atliekų tvarkymo tarnybą.

 • Daugelis elektronikos parduotuvių priima baterijas perdirbti. Taip pat galite rasti specialių surinkimo vietų savo vietovėje, pvz.: vietinėje viešojoje bibliotekoje, bendruomenės centre ar parduotuvėje.
 • Kai kurios baterijų rūšys, pavyzdžiui, automobilių akumuliatoriai ar ličio jonų akumuliatoriai, laikomos pavojingomis atliekomis. Jei jūsų vietovėje nėra jų surinkimo punkto, gali tekti juos nugabenti į pavojingų atliekų surinkimo vietą.
 • Paieškokite internetinėse svetainėse informacijos, kad sužinotumėte, kur galite palikti baterijas.

Sužinokite, ar vietiniai mažmenininkai priima naudotas padangas.

Jūs negalite įdėti padangų į konteinerius, tačiau jos yra perdirbamos. Pasitarkite su padangų mažmenininkais savo rajone arba sužinokite, ar yra kokių nors vietinių perdirbimo įmonių, kurios juos priims. Internetinėse svetainėse atlikite paiešką naudodami tokius terminus kaip „padangų perdirbimas šalia manęs“ ir sužinosite, kur galite palikti padangas perdirbimui.

Atvežkite naudotą variklio alyvą į garažą ar autoservisą.

Variklinę alyvą galima filtruoti ir naudoti pakartotinai. Panaudotos variklio alyvos išmetimas kenkia aplinkai, todėl jos neišmeskite, o paskambinkite į savo vietovėje esančias automobilių parduotuves ar aptarnavimo centrus, kad sužinotumėte, ar kas nors iš jų surenka alyvą.

Internetinėse svetainėse atlikite paiešką naudodami tokius terminus kaip „perdirbti variklio alyvą šalia manęs“ ir sužinosite, kur galite palikti alyvą perdirbimui.

Patikrinkite, ar jūsų vietovėje yra medienos perdirbimo įmonė.

Mediena gali būti perdirbama į drožles arba mulčą. Deja, jūsų vietinė šiukšlių surinkimo įmonė greičiausiai to nepadarys, tačiau jūsų vietovėje gali būti ir kitų įmonių, kurios surenka medienos atliekas. Netoliese ieškokite medienos perdirbėjų.

 • Be drožlių ir mulčo, mediena gali būti paverčiama į popieriaus gaminiais.
 • Didelius medienos gabalus taip pat galima išgelbėti ir pakartotinai panaudoti statybų projektuose. Vietos statybų įmonės ar medienos mažmenininkai gali būti pasirengę paimti didelius naudotos medienos gabalus.

Meskite maisto atliekas į savo įprastą šiukšliadėžę.

Skysčių ir maisto šiukšlių perdirbti negalima. Visada atskirkite maistą nuo perdirbamų žaliavų, nes tai gali užteršti kitas pakuotes, o po to ir perdirbimo įrenginių įrangą. Jei nenorite išmesti visų maisto atliekų, apsvarstykite galimybę jas kompostuoti.

 • Kompostuojami maisto produktai yra vaisiai ir daržovės, kiaušinių lukštai, kavos tirščiai, kavos filtrai ir arbatžolių maišeliai bei riešutų lukštai.

Pašalinkite pavojingus daiktus iš šiukšlių dėžės.

Jie gali sužeisti perdirbimo įmonės darbuotojus arba sugadinti įrangą. Nebandykite išmesti perdirbimui nieko aštraus, pavyzdžiui, susmulkinto stiklo, sudaužytų lempučių, švirkštų ar siuvimo adatų. Propano talpyklos, dalinai užpildytos aerozolinės skardinės ir pavojingos buitinės cheminės medžiagos taip pat yra neperdirbamos.

 • Daugelis šių daiktų taip pat neturėtų patekti į įprastas šiukšlines. Norėdami sužinoti, kaip saugiai išmesti pavojingas medžiagas, apsilankykite vietos atliekų tvarkymo internetinėje svetainėje.
 • Daugelis perdirbimo centrų taip pat nepriims medžiagų, sudarytų iš dviejų medžiagų, tokių kaip vielos, elektros laidai ar sodo žarnos.

Pabandykite ir kitas perdirbimo alternatyvas, pvz.: pakartotinį naudojimą ar aukojimą.

Daugelis nebereikalingų daiktų gali būti pakartotinai panaudoti, perdirbti ir vėl naudojami. Pavyzdžiui, dovanų maišelius ir pakavimo popierių dažnai galima naudoti pakartotinai. Taip pat galite praskalauti panaudotą aliuminio foliją, išlyginti ir vėl naudoti.

 • Jei turite medienos laužo, apsvarstykite galimybę jį panaudoti amatų ar statybų projektui.
 • Taip pat galite paaukoti ar parduoti kai kuriuos daiktus, pvz.: dar nešioti tinkamus drabužius ar nebenaudojamas knygas.
 • Pirmiausia pabandykite kuo labiau sumažinti atliekų kiekį, todėl pirkite daiktus, kurie naudojami, kaip įmanoma ilgiau, ir turi minimalią pakuotę. Taip pat taisykite sugedusius daiktus, užuot juos pakeitę, jei tik galite.

Susipažinkite su įprastais perdirbimo simboliais.

Tarptautinis simbolis yra trikampio kontūras iš 3 rodyklių. Šis simbolis kartais vadinamas perdirbimo trikampiu.

 • Perdirbimo simbolis negarantuoja, kad daiktas bus priimtas perdirbti jūsų vietovėje. Jei kyla abejonių, visada patikrinkite, ar vietinė perdirbimo įmonė priima visus daiktus, kuriuos norite perdirbti.
 • Kai kurios šalys turi savo perdirbimo simbolius, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje daugelyje antrinių žaliavų rodoma apskrita rodyklė, po kuria atspausdintas žodis „Perdirbti“.
 • Nėra universalaus simbolio, nurodančio neperdirbamus daiktus. Tačiau ant daiktų, kurie laikomi „universaliomis atliekomis“, pvz.: lemputės ar ličio jonų baterijos, dažnai būna etiketė, panaši į šiukšliadėžę, ant kurios yra simbolis „X“. Tai rodo pavojingas atliekas, kurias reikia šalinti specializuotoje įmonėje.

Patikrinkite simbolius ant plastikinių pakuočių  ir sužinokite, ar jie yra perdirbami.

Visos plastiko rūšys yra perdirbamos, tačiau jūsų įmonė gali nepriimti visų. Galbūt pastebėjote skaičius, esančius perdirbimo simbolio viduryje ant daugelio plastikinių pakuočių. Šie skaičiai nurodo, iš kokio plastiko pagaminta pakuotė. Prieš rūšiuodami plastiką, pasitarkite su vietine perdirbimo tarnyba, kad sužinotumėte, ar jie jį paims.

 • Visame pasaulyje dažniausiai perdirbamas plastikas yra pažymėtas 1 ir dažniausiai naudojama vandens buteliams bei permatomiems maisto indeliams. Skaičiumi 2 pažymėtos plastikinės pakuotės, naudojamos nepermatomoms talpoms, tokioms kaip šampūno buteliai ar jogurto puodeliai.
 • Mažiau tikėtina, kad jūsų vietinė perdirbimo įmonė priims kitokio tipo plastiką, pvz.: pažymėtą skaičiumi 3, nes toks plastikas naudojamas vamzdžiams ir tam tikriems buteliams gaminti. Skaičiumi 4 pažymėtos plastiko pakuotės – tai plastikiniai maišeliai, o skaičiumi 5 pažymėti šiaudeliai, butelių kamšteliai ir vaistų buteliukai. Skaičiumi 6 pažymėtas polistirenas, taip pat žinomas kaip putplastis, o skaičiumi 7 žymimas kitos rūšies plastikas, dažnai naudojamas gaminant didelius plastikinius indus, tokius kaip vandens aušinimo buteliai.
 • Jūsų bendruomenėje gali būti specialių įrenginių, kurie gali priimti kai kuriuos iš šių kitų plastiko tipų, pavyzdžiui, kai kurios maisto prekių parduotuvės priima plastikinius maišelius perdirbti.