Auksaspalviai Retriveriai

Auksaspalviai retriveriai – viena iš populiariausių šunų veislių. Šių šunų savybės – draugiškumas ir tolerancija – paverčia šiuos augintinius mylimiausiais šeimos nariais, o jų intelektas – itin vertinamas net ir profesionalų, todėl neretai šie šunys pasitelkiami vykdant įvairias užduotis. Auksaspalviai retriveriai bendradarbiauja su teisėsaugos atstovais, padeda jiems sugauti kontrabandininkus, puikiai medžioja. Taip pat šie šunys gali būti naudojami įvairioms terapijoms.

Retriveriai labai atletiški, todėl dažnai dalyvauja šunų varžybose, kuriose svarbu šunų judrumas ir paklusnumas. Šiuos šunis lengva dresuoti, jie myli vaikus, saugo savo šeimininkus. Tai ištikimi, mylintys ir protingi žmogaus draugai.

Susipažinkite išsamiau su šia miela šunų veisle.

Charakteristika

PRISITAIKYMAS

Prisitaikymas prie gyvenimo sąlygų

Prisitaikymas prie šeimininko

Jautrumo lygis

Vienatvės toleravimas

Šalto oro tolerancija

Karšto oro tolerancija

DRAUGIŠKUMAS

Su šeima

Su vaikais

Su kitais šunimis

Su svetimais žmonėmis

SVEIKATA IR PRIEŽIŪRA

Plaukų slinkimas

Seilėjimasis

Lengvas auginimas

Bendra sveikata

Polinkis į svorio augimą

Dydis

DRESŪRA

Lengva dresūra

Intelektas

Seilėjimasis

Medžioklės poreikis

Polinkis į kaukimą

Aktyvumas

FIZINIAI POREIKIAI

Energijos lygis

Intensyvumas

Treniruočių poreikis

Žaismingumas

Svarbūs Duomenys

Šunų veislės grupė Ūgis Svoris Gyvenimo trukmė
25-35 kg Sportiniai šunys 10-12 metų 55–60 cm

Daugiau Apie Veislę

Auksaspalvis retriveris patenka į populiariausių JAV šunų dešimtuką. Tai labai protingas, bendraujantis, išvaizdus ir ištikimas šuo.

Retriveriai yra aktyvūs šunys. Jie lėtai bręsta ir išlaiko savo žaismingumą iki trejų gyvenimo metų. Tai gali ir linksminti, ir erzinti. Kai kurie šunys savo žaismingumą išlaiko iki senatvės.

Šie šunys buvo išvesti darbui, todėl retriveriui reikia nuolat sugalvoti užduočių, pavyzdžiui, išmokyti pažadinti šeimos narius ar kartu su juo dalyvauti varžybose. Geriausia šiuos šunis įtraukti į šeimos veiklą, nes tai yra šeimos šuo. Pavargęs auksaspalvis retriveris būna itin paklusnus.

Šios šunų veislės trūkumas – jis nėra sarginis šuo. Jis gali loti, kai į svečius ateina svetimi žmonės, tačiau nesitikėkite, kad jis užims gynybos poziciją, jei to reikėtų. Greičiausiai net ir prie svetimų žmonių retriveris vizgins uodegą ir skleis savo gerą energiją.

Svarbiausi Dalykai

  • Auksaspalviai retriveriai stipriai šeriasi, ypač pavasarį ir rudenį. Šunį reikia dažnai šukuoti. Vis dėlto net ir labai kruopščiai prižiūrint teks priprasti prie šuns plaukų.
  • Auksaspalviai retriveriai – šeimos šunys, todėl jiems labiau patinka būti namuose, nei laiką leisti bėgiojant po kiemą.
  • Tai aktyvūs šunys, kuriems kasdien reikia skirti apie 40–60 minučių fiziniam aktyvumui palaikyti. Jie puikiai jaučiasi, kai yra mokomi paklusnumo, jiems patinka judrūs užsiėmimai ir kitos veiklos, kurių metu užsiimama fizine ar protine mankšta.
  • Tai švelnūs ir ištikimi augintiniai, tačiau dėl savo didelio ūgio ir svorio jie gali netyčia nuversti mažą vaiką.
  • Auksaspalviai retriveriai mėgsta valgyti, todėl jei bus maitinami per dažnai, juos kankins viršsvoris. Apribokite skanėstus ir maitinkite šunį reguliariai, jo maisto dubenėliuose nepalikite maisto ilgesniam laikui.
  • Auksiniai retriveriai – populiarūs šunys, todėl juos įsigyti reikėtų atsakingai. Norėdami auginti sveiką šunį, įsigykite jį iš atsakingo veisėjo ar patikimos gyvūnų parduotuvės. Tokiu būdu būsite užtikrinti, kad įsigijote augintinį be genetinių ligų ir su puikiu, jiems būdingu temperamentu.

Dydis

Paprastai standartinis auksaspalvių retriverių ūgis: patinų – 56-61 cm (svoris 35-38 kg), kalių – 51-56 cm (svoris 27-30 kg). Auksaspalviai retriveriai visą savo ūgį pasiekia būdami vienerių metų, o subrendusio šuns svorį – per dvejus metus.

Charakteris

Auksaspalviai retriveriai – mieli ir ramūs šunys. Auksaspalvis buvo išrastas kaip paklusnus žmogaus pagalbininkas. Nors šie šunys iš savo prigimties yra geranoriški, bet juos reikia mokyti ir auklėti, kad jie išnaudotų visą savo turimą potencialą.

Kaip ir daugumai šunų, auksaspalviams retriveriams reikia ankstyvos socializacijos – žmonių, lankytinų vietų, garsų ir patirties. Socializacija padeda šuniui augti pilnavertiškai.

Sveikata

Paprastai auksaspalvių retriverių sveikata būna gera, tačiau jie turi polinkį į tam tikras ligas. Tikrai ne visi retriveriai susirgs visomis išvardytomis ir galimomis ligomis, tačiau apie jas žinoti vertėtų.

Įsigykite šunį iš patikimų veisėjų, kad matytumėte šuns tėvų sveikatą, atliktus sveikatos patikrinimus. Auksaspalvius retriverius gali kamuoti tokios ligos kaip sąnario displazija,  alkūnės dislpazija, hipotirozė, Vilebrando liga ir kt.

  • Klubo sąnarių displazija. Tai paveldima liga. Paprastai jos požymiai – galinių kojų skausmas ir šlubavimas, tačiau šuo gali nejausti ir jokių diskomforto požymių. Senstant gali išsivystyti artritas. Rinkitės šuniuką, kurio abiems tėvams atliktas klubo sąnario tyrimas. Leidžiama veisti šunis, kuriems nustatytas klubo sąnario displazijos laipsnis yra A, B arba C.
  • Alkūnės sąnario displazija. Tai paveldima liga, kurios esminiai požymiai – skausmas ir šlubavimas. Rinkitės šuniuką, kurio abiems tėvams atliktas alkūnės sąnario tyrimas. Leidžiama veisti šunis, kuriems nustatytas alkūnės sąnario displazijos laipsnis yra 0, 1 arba 2.
  • Šunims, kaip ir žmonėms, gali išsivystyti akių ligos, pavyzdžiui, katarakta. Šios ligos požymiai – drumstos dėmės ant akies lęšiuko, kurios ilgainiui plečiasi. Katarakta gali išsivystyti bet kuriame šuns amžiuje ir dažniausiai nepažeidžia regėjimo, nors kai kuriais atvejais būna, kad regėjimas nusilpsta. Veisiant šunis būtina įsitikinti, kad jie neturi paveldimos akių ligos.
  • Tinklainės atrofija (PRA). Tai paveldima liga pasireiškianti vištakumu – nesugebėjimu matyti tamsiu paros metu. Ligai progresuojant regėjimas silpsta, nes susilpnėja vyzdžio reakcija į šviesą. Tam, kad šuo matytų, vyzdžiai plečiasi, tačiau jam darosi sunku matyti ir šviesią dieną. Palaipsniui šuo visiškai apanka. Ši liga nepagydoma. Auksaspalviams retriveriams yra nustatytos trys galimos genų mutacijos, dėl kurių išsivysto ši liga.
  • Širdies ydos.  Tai sutrikęs širdies darbas dėl širdies vožtuvų deformacijos. Dėl sutrikusių vožtuvų elastingumo, kraujas ne visiškai pašalinamas iš širdies ertmių – dalis kraujo lieka joje arba, nepilnai užsidarius vožtuvams, dalis kraujo grįžta atgal į audinius. Sirgdamas šia liga šuo praranda sąmonę arba jį gali ištikti staigi mirtis.
  • Auksaspalviai retriveriai gali būti alergiški įvairioms medžigoms – pradedant žiedadulkėmis ir baigiant maistu. Jei jūsų šuo dažnai laižo letenas ar trina veida, rekomenduojama jį nuvesti pas veterinarą.
  • Vilebrando liga. Tai paveldimas kraujo sutrikimas, trukdantis kraujo krešėjimui. Pagrindinis simptomas – per didelis kraujavimas po traumos ar operacijos. Kiti simptomai – kraujavimas iš nosies, kraujavimas iš dantenų ar kraujavimas iš skrandžio arba žarnyno. Vaistų nėra, tačiau nuolat atliekami tyrimai siekiant išrasti veiksmingą gydymo būdą. Šiuo metu vienintelis gydymas – sveikų šunų kraujo perpylimas sergantiems. Dauguma Vilebrando liga sergančių šunų gali gyventi normalų gyvenimą. Šunys, turintys šį sveikatos sutrikimą, neturėtų būti veisiami.
  • Skrandžio išsiplėtimas / pilvo pūtimas. Tai šuns gyvybei pavojinga būklė, paveikianti didelius šunis. Pūtimas atsiranda, kai skrandį išplečia dujos ar oras. Šuo nesugeba išvemti skrandžio turinio, kad atsikratytų oro pertekliaus skrandyje, todėl sutrinka kraujo tekėjimas į širdį. Kraujospūdis sumažėja, šuo patiria šoką. Nesuteikus skubios medicininės pagalbos šuo gali mirti. Turėdamas šį sutrikimą šuo gali būti neramus, prislėgtas ir silpnas, jo širdies ritmas padažnėjęs. Jei pastebėjote šiuos simptomus, kuo greičiau kreipkitės į veterinarą.
  • Tai smegenų sutrikimas, sukeliantis traukulius. Veterinaras turėtų žinoti priepuolių intensyvumą ir dažnumą, kad galėtų paskirti tinkamą gydymą.
  • Hipotirozė. Tai skydliaukės sutrikimas, kuris gali paskatinti epilepsiją, plaukų slinkimą, nutukimo problemas, mieguistumą, odos ligas. Tai gydoma vaistais ir dieta.
  • Hemangiosarkoma. Tai vėžio forma, išsivystanti iš kraujagyslių ligų. Dažniausiai serga vidutinio amžiaus ir seni šunys.
  • Osteosarkoma. Piktybinis kaulų vėžys.

Priežiūra

Auksaspalviai retriveriai yra aktyvūs, mėgsta žaisti. Jei jums patinka bėgioti ar mėtyti kamuolį kieme, šuo mielai prisijungs prie jūsų. Intensyviai pasimankštinus ar pažaidus su retriveriu du kartus per dieną (po 20–30 minučių), šuo bus švelnus ir ramus, kai grįš namo. Vangūs užsiėmimai gali sukelti elgesio problemų. Kaip ir kitos retriverių veislės, auksaspalviai yra laimingi, kai turi ką nešti burnoje: kamuoliuką, minkštą žaislą, laikraštį ar geriausia – kojinę. Jei auginate auksaspalvį retriverį, būkite ypač atsargūs. Nuo keturių iki septynių mėnesių šie šunys auga labai greitai, todėl jiems gali pasireikšti kaulų sutrikimai. Neleiskite savo šuniukui bėgioti ir žaisti ant labai kietos dangos, pavyzdžiui, grindinio, kol jam sukaks mažiausiai dveji metai ir jo sąnariai visiškai susiformuos. Šiems šunims puikiai tinka žaisti ant žolės.

Maitinimas

Rekomenduojamas dienos kiekis – 2–3 dubenėliai aukštos kokybės sauso maisto per dieną, padalijant porciją per du kartus.

PASTABA. Tai, kiek valgo šuo, priklauso nuo jo dydžio, amžiaus, kūno sudėjimo, medžiagų apykaitos, veiklumo. Aktyvesniam šuniui maisto reikės daugiau. Taip pat svarbi ir maisto kokybė – kuo ji aukštesnė, kuo jis maistingesnis, tuo mažiau jo reikia duoti augintiniui. Palaikykite gerą savo augintinio formą normuodami jo maistą ir tinkamai jį maitindami. Jei įtariate, kad šunį kamuoja viršsvoris – patikrinkite. Švelniai braukdami nykščiais per šuns stuburą, pasižiūrėkite, ar jaučiate jo šonkaulius. Jei nejaučiate, mažinkite duodamo maisto porcijas, paskatinkite jo aktyvumą.

Augindami šunį būkite dėmesingi, nes nuo keturių iki septynių mėnesių šie šunys auga itin greitai ir gali išsivystyti kaulų sutrikimas.

Kailio Spalva Ir Priežiūra

Auksaspalviai retriveriai turi tankų, vandeniui atsparų kailį. Kailis gali būti ir banguotas, ir tiesus. Šie šunys gali būti įvairių geltonos atspalvių – nuo šviesių iki tamsesnių. Kai kurie veisėjai pardavinėja baltos spalvos retriverius, tačiau Amerikos kinologų draugija nepripažįsta šios kailio spalvos. Žiemą ir vasarą auksaspalviai retriveriai šeriasi vidutiniškai, o pavasarį ir rudenį – stipriai. Tad teks susitaikyti, jog auginant šią šunų rūšį namuose bus plaukų.

Ilgaplaukius retriverius reikia kasdien šukuoti šepečiu ir kartą per mėnesį (ar dažniau) maudyti, kad kailis būtų žvilgantis ir neskleistų blogo kvapo. Rekomenduojama du ar tris kartus per savaitę valyti dantis, dar geriau, jei galite tai daryti kasdien – tokiu būdu išvengsite dantenų ligų ir nemalonaus kvapo.

Vieną ar du kartus per mėnesį kirpkite nagus. Trumpi, dailiai apkarpyti nagai palaiko gerą kojų būklę. Šunų kojų naguose yra kraujagyslių, todėl netinkamai nukirpus nagus gali prasidėti kraujavimas – tai išgąsdins ir šunį, todėl kitą kartą, matydamas kirpimo priemones, šuo gali nebūti paklusnus. Jei nemokate tinkamai kirpti nagų, paprašykite veterinaro pagalbos.

Užlenktos retriverių ausys sukuria šiltą, tamsią terpę, kuri tinkama bakterijoms ar grybeliams vystytis. Auksaspalviai retriveriai yra linkę į ausų infekcijas. Kas savaitę reikia tikrinti šuns ausis, ar nėra paraudimo arba blogo kvapo – tai infekcijos požymiai. Patikrinkite ausis kiekvieną kartą, kai šuo sušlampa. Nuvalykite šuns ausis medvilnine, sudrėkinta švelnia medžiaga su pH subalansuotu ausų valikliu, kad išvengtumėte infekcijų. Į ausies kanalą nieko nekiškite, tiesiog nuvalykite ausies išorę. Pagirkite ir apdovanokite šunį už paklusnumą. Jauną auksaspalvį retriverį ypač tikrinkite – ar ant odos, nosies, burnos, akių ir kojų nėra opų, bėrimų ar infekcijos požymių, pavyzdžiui, paraudimo. Akys turi būti švarios, be paraudimų ar išskyrų. Kruopšti kassavaitinė apžiūra padės anksti pastebėti galimas sveikatos problemas.

Vaikai Ir Augintiniai

Malonių auksaspalvių retriverių netrikdo vaikų triukšmas ir šurmulys – tai jiems patinka. Vis dėlto šie šunys yra dideli, stiprūs, todėl ir per klaidą gali lengvai nuversti mažą vaiką. Kaip ir kiekvienos šuns veislės atveju, visada turėtumėte mokyti vaikus, kaip prieiti prie šunų ir juos paliesti, visada prižiūrėti bet kokią šunio ir mažų vaikų draugystę, kad nė vienas (nei vaikas, nei šuo) nekąstų, netampytų ausų ar uodegos. Išmokykite savo vaiką niekada nesiartinti prie šuns, kai jis valgo ar miega, neleiskite vaikui išnešti šuns maisto. Joks šuo, kad ir koks draugiškas, niekada neturėtų būti paliktas su vaiku be priežiūros.

Auksaspalviams retriveriams patinka draugauti su kitais augintiniais. Tinkamai dresuojamas, gali pasitikėti katėmis, triušiais ir kitais gyvūnais.

Istorija

Daug metų sklandė legenda, kad auksaspalviai retriveriai kilo iš rusų aviganių. Iš tiesų veislė buvo sukurta Škotijoje, sero Dudley Majoribankso (žinomo kaip lordas Tvedmudas) šeimoje.

Tvedmudas, kaip ir dauguma kitų to meto žmonių, augino įvairių rūšių šunis, bandydamas maišyti jų veisles ir išrasti tobuliausią.

Lordas Tvedmudas iš pradžių poravo geltoną garbanotu kailiu retriverį (Wawy coated retriever) Nous ir Tweed vandens spanielę (Tweed Water spaniel) Bell. Tuo metu ši išrasta veislė buvo banguotu geltonos spalvos kailiu, nedidelio ūgio. 1835-1890 m. Lordas Tvidmudas į veisimo programą įtraukė juodus retriverius, smėlio spalvos bladhaundą ir airių seterį. Kryžminimui buvo atrenkami panašaus charakterio individai, turintys geltoną kailį.

Lordas gyveno Škotijos kalnuose, todėl specialiai išvedė paukštinį medžioklinį šunį, gebantį gerai plaukti ir traukti paukščius iš šalto vandens. Tad kaip dabar, taip ir anuomet, auksaspalviai retriveriai išsiskyrė puikiais medžioklės gebėjimais ir ištikimybe šeimininkams.

Nenuostabu, kad Tvidmudo veislė pirmiausia atkreipė dėmesį dėl savo įgūdžių medžioklės srityje. Vienas žinomiausių buvo Donas Gervynas – Tvidmudo išvesta geltonos spalvos šuns veislė – kuris 1904 m. laimėjo Tarptautinį Gundogo konkursą.

1911 m. Kinologų draugija Anglijoje oficialiai pripažino auksaspalvį retriverį kaip atskirą veislę. Tuo metu šie šunys buvo klasifikuojami į geltonus į auksinius retriverius. 1920 m. veislės pavadinimas buvo oficialiai pakeistas į auksaspalvį retriverį.

Amerikos kinologų klubas pripažino veislę 1932 m. Šiandien auksaspalvis retriveris yra antra pagal populiarumą šuns veislė JAV.

Prieglaudos Ir Įsigijimas

Auksaspalviai retriveriai dažnai yra įsigijami neatsakingai – nepasidomėjus, kas yra jo tėvai ar tiesiog iš nepatikimų veisėjų. Taip elgtis nederėtų.