Kodėl Mielinės Bandelės Kietos?

Mielinės bandelės – tai bandelės, kurių kepimui yra naudojamos mielės, kurios padeda tešlai iškilti. Mielės – tai yra vienaląsčiai grybai, kurie minta įvairiu cukrumi, pavyzdžiui, sacharoze, gliukoze, krakmolu, o to pasekoje išskiria į aplinką šalutinius produktus ir padeda tešlai iškilti. Šie šalutiniai produktai gali būti dujos, pvz., anglies dioksidas, ar alkoholis, pvz., etanolis. Be to, jei norite, kad tešla iškiltų turite žinoti ne tik jos kilimo proceso principą, bet ir tai, kaip tinkamai reikia tešlą minkyti.

Priežastys, kodėl mielinės bandelės yra kietos:

Mažai glitimo turintys miltai:

Kepėjai žino, kad mielių išskiriamos dujos padeda tešlai iškilti ne tik dar prieš kepimą, bet ir kepimo metu, nes karštyje dujos plečiasi. Dėl šios priežasties bandelės dar labiau pakyla ir tampa minkštos. Miltuose esantis glitimas sulaiko mielių išskiriamas dujas tešlos viduje, todėl iškeptos bandelės būna purios. Glitimas reaguoja su vandeniu ir sudaro tarsi tinklą, kuris sulaiko mielių išskiriamas dujas. Taigi, itin dažna priežastis, kodėl mielinės bandelės būna kietos, yra ta, kad naudojate netinkamus, t.y. mažai glitimo turinčius miltus. Glitimas – tai yra baltymų ir krakmolo junginys, kuris randamas įvairių grūdų, pvz., kviečių, rugių, miežių, vidinėje grūdo dalyje. Glitimas yra itin svarbus norint iškepti purias ir minkštas bandeles.

Per ilgas minkymas:

Ilgas tešlos minkymas bei drėgmė tankina glitimo tinklą. Paprastai tariant, kuo ilgiau yra minkoma tešla, tuo tankesnis ir tvirtesnis susiformuoja glitimo tinklas. To pasekoje, tame glitimo tinkle telpa labai mažai ir tik mažyčiai dujų burbuliukai, kurie ypač svarbūs tešlos iškilimui. Kadangi mielių išskiriamų dujų burbuliukų tešloje yra mažai, tokiu atveju ji mažai pakyla, o iškeptos bandelės būna tvirtesnės ir kietos.

Neleidžiate tešlai tinkamai pakilti:

Vienas svarbiausių dalykų, įtakojančių tai, kad iškeptos bandelės yra kietos, yra per trumpas tešlos stovėjimo laikas. Jei jūs neleidžiate tešlai pakankamai ilgai kilti, tada iškeptos bandelės bus kietos. Kambario temperatūroje reikia leisti tešlai pastovėti mažiausiai 2 valandas, o geriausiu atveju – net 4 valandas. Be to, kambario drėgmė taip pat turi įtakos, t.y. tešlą turite laikyti šiltoje patalpoje, jei norite, kad iškeptos bandelės būtų purios ir minkštos.