Kalbant apie vištų auginimą, reikia žinoti, kad kiaušinius geriausia rinkti laiku, tokiu atveju jie liks nesulesti. Dauguma vištų paprastai baigia dėti kiaušinius iki 10 val., todėl kiaušinius rinkti reikia ryte ir dieną, siekiant užtikrinti kiaušinių kokybę. Tačiau, nepaisant savalaikio kiaušinių surinkimo, žalos vis tiek gali būti. Vištos yra visaėdžiai paukščiai ir netgi linkę kanibalizuoti, todėl palikę kiaušinius ilgiau galite jų neberasti. Jei rinkdami kiaušinius matote, kad kiaušinių skaičius mažėja, tokiu atveju to priežastis yra ta, kad šie paukščiai tiesiog juos sulesa, žinoma, atmetant tą galimybę, kad juos vagia kiti gyvūnai, pvz., žiurkės. Taigi, jei pastebite, kad vištos ima lesti kiaušinius, turėtumėte nedelsiant išsiaiškinti to priežastis ir jas išspręsti, kitu atveju ši problema gali išplisti visame vištų būryje. Taigi, išsiaiškinkime priežastis, kodėl vištos lesa kiaušinius.
Priežastys, Kodėl Vištos Lesa Kiaušinius
Kiaušinių lesimo priežastys:
1. Vištos turi nepakankamai vietos:
Vištų auginimo ir laikymo taisyklės nurodo, kad kiekviena višta turi turėti mažiausiai 3 kvadratinius metrus erdvės. Taigi, jei norite laikyti vištas, turite užtikrinti, kad jos turėtų pakankamai vietos. Geriausia vištas laikyti laisvai, kad jos, esant geram orui, turėtų galimybę išeiti į lauką, o esant blogam orui – patekti į patalpą. Jei neužtikrinsite vištoms pakankamai erdvės, tokiu atveju jos patiria stresą, gali atsirasti ligų ir infekcinių židinių, nešvarumų ir elgesio problemų, pvz., kiaušinių lesimą.
2. Vištos turi nepakankamą lizdų skaičių:
Jei vištų laikymui turite pakankamai vietos, greičiausiai galėsite užtikrinti ir reikiamą lizdų skaičių. Pagal vištų laikymo ir auginimo taisykles vienas lizdas turi tekti 4 – 5 vištoms, tačiau tikrai nepakenks, jei vienas lizdas teks 3 – 4 vištoms. Kadangi vištoms reikia šiek tiek privatumo dedant kiaušinius, turite žinoti, kad ribotas lizdų skaičius gali sukelti stresą šiems paukščiams, o tai tiesiogiai atsilieps jų elgesiui.
3. Vištos patiria daug streso:
Kai vištos patiria stresą, jos ima elgtis neadekvačiai, t.y. gali pradėti lesti savo kiaušinius arba pešti savo arba kitų vištų plunksnas. Taigi, geriausia nesukelti vištoms stresinių situacijų, pvz., užtikrinkite pakankamai vietos kiekvienai vištai, suteikite galimybę išeiti į lauką ir užtikrinkite pakankamą lizdų skaičių. Taip pat užtikrinkite patalpos vėdinimą, tinkamą apšvietimą ir apsaugokite nuo aplinkos dirgiklių, pvz., nelaikykite šuns šalia aptvaro.
4. Yra netinkamas apšvietimas:
Kad vištos nejaustų streso, kuris įtakoja kiaušinių lesimą, joms reikia tinkamo apšvietimo, t.y. kiaušinių dėjimui reikia užtikrinti tamsesnę vietą, o dienos metu turi šviesu. Jei šviesusis periodas trunka ilgiau nei 16 valandų, tokiu atveju per ryški šviesa gali sukelti vištai stresą. Sakoma, kad višta kiaušinio nelesa, jei jo nemato, tačiau tai tikrai nereiškia, kad reikia vištas laikyti nuolatinėje tamsoje. Užtikrinkite tamsaus ir šviesaus periodo kaitą per parą, taip išvengsite netinkamo vištų elgesio.
5. Atsitiktiniai įpročiai:
Atsitiktinis kiaušinio sudūžimas gali paskatinti vištas pradėti juos lesti, o pajutusi kiaušinių skonį višta norės jo dar ir dar. Tokiu atveju, atsitiktinis kiaušinio lesimas laikui bėgant gali tapti neigiamu vištos įpročiu. Šią problemą galite išspręsti tinkamai įrengdami lizdus kiaušiniams ir nuolat juos surinkdami.
6. Nesubalansuota vištų mityba:
Užtikrinkite vištoms subalansuotą mitybą, nes dedeklėms kasdien reikia 4 – 5 gramų kalcio. Jei vištų mitybos racione ima trūkti kalcio, tokiu atveju jos ima lesti kiaušinius, kurių lukštai sudaryti iš 40% kalcio.
7. Nėra prieigos prie vandens:
Vištų dehidratacija, kuri atsiranda trūkstant šviežio geriamojo vandens, sukelia joms stresą. Stresas tiesiogiai įtakoja kiaušinių gamybos sumažėjimą ir neadekvatų vištų elgesį, todėl jos ima lesti kiaušinius. Taigi, užtikrinkite, kad vištos nuolat turėtų prieigą prie šviežio geriamojo vandens.