Meino Meškėnas

Meino meškėno (arba kitaip meinkūno) gimtinė – Naujoji Anglija, Meino valstijos. Būtent šiame krašte XIX amžiaus pradžioje Meino meškėnai buvo itin populiarūs – juos rinkosi tie, kuriems reikėjo puikiai peles gaudančių katinų, arba jūrininkai, norėję patikimų palydovų laivuose.

Pirmas dalykas, kuris krenta į akis – Meino meškėnų dydis. Būtent Meino meškėnui priklauso ilgiausios pasaulyje naminės katės rekordas, nes ši katė gali būti ilgesnė nei 1,5 m.

Šios katės turi ir daugiau išskirtinių savybių. Tai itin meilūs augintiniai, neturintys specialių poreikių, lengvai prisitaikantys prie aplinkos, turintys puikius medžiotojų instinktus, praverčiančius tuomet, kai reikia sugauti peles. Meino meškėnai geba puikiai įsilieti į šeimos narių gretas.

Susipažinkite su Meino meškėnų veislės savybėmis išsamiau!

Veislės Charakteristika

Meilumas šeimos nariams

Pritapimas prie aplinkos

Bendra sveikata

Žaismingumas

Polinkis vokalizuoti (rodyti savo balsą)

Tinkamumas vaikams

Draugiškumas svetimiems žmonėms

Lengva priežiūra

Intelektas

Tinkamumas būti naminiu augintiniu

Svarbi Statistika

Kilmė

Meinas, JAV

Svoris

4–9 kilogramai

Ilgis

75–105 centimetrai

Gyvenimo trukmė

9–15 metai

Veislės Atsiradimo Istorija

Meino meškėnas, kaip atskleidžia ir pats pavadinimas, kilęs iš Meino. Ši kačių veislė buvo itin paplitusi XIX amžiaus pradžioje, kaip jūrininkų augintiniai. Meino meškėnai – natūrali veislė, apie kurios tikrąją kilmę žinoma mažai. Viena iš versijų, kad Meino meškėnus į Šiaurės Ameriką atgabeno vikingai. Pasak kitos legendos, Meino meškėno veislė atsirado iš šešių kačių, kurias Marija Antuanetė išsiuntė į Meiną, kai planavo pabėgti iš Prancūzijos vykstant revoliucijai. Viena populiariausių šios veislės atsiradimo istorijų teigia, kad veislė atsirado poruojantis pusiau laukinėms prijaukintoms katėms su meškėnais, tačiau biologiniu požiūriu tai neįmanoma. O pati įtikinamiausia kilmės istorija – ši veislė atsirado poruojantis anksčiau egzistavusioms trumpaplaukėms prijaukintoms katėms su užsienio ilgaplaukėmis katėmis. Natūrali atranka lėmė tai, jog išsivystė didelės, raumeningos ir tankaus kailio katės, galinčios išgyventi atšiauriomis žiemos sąlygomis.

Meino meškėnai literatūroje pirmą kartą paminėti 1861 metais, aprašant juodai baltą katę vardu Captain Jenks of the Horse Marines. 1895 m. Madisono aikštės sode buvo surengta paroda, kur geriausios katės apdovanojimą pelnė rudai raina Meino meškėnų veislės katė vardu Cosie. Meino meškėnai buvo populiarūs varžovai ankstyvosiose kačių parodose, rengtose Bostone ir Niujorke. 1908 m. buvo įkurta Kačių mėgėjų asociacija, kur penkta registruota katė buvo Meino meškėnas, vardu Molly Bond. Tačiau maždaug šimtmečio pradžioje staiga išpopuliarėjo iš Anglijos kilusios Siamo katės, laikinai nurungusios Meino meškėnų populiarumą. Šeštajame dešimtmetyje dėmesys vėl pradėjo krypti į Meino meškėnus – 1968 m. buvo įsteigta Meino meškėnų veisėjų ir mėgėjų asociacija. Šiandien šios didelės, gražios katės yra vienos populiariausių veislių pasaulyje. Svarbu tai, kad tai yra oficiali valstybinė Meino katė.

Dydis

Meino meškėnas – didelė katė. Dažniausiai Meino meškėnai sveria 4–9 kg, patinai būna didesni ir gali sverti net apie 10 kg ar daugiau. Jie nepasiekia viso savo dydžio, kol jiems nesukanka treji ar penkeri metai.

Charakteristika

Geranoriškas ir linksmas Meino meškėnas puikiai prisitaiko prie daugelio gyvenimo būdų ir asmenybių. Jiems patinka būti su žmonėmis ir jie turi įprotį juos sekti. Meinkūnai džiaugiasi gavę žmonių dėmesio, tačiau jei šeimininkas užsiėmęs, Meino meškėnas mielai jį stebės. Jei uždarysite jiems duris, jie kantriai lauks, kol suprasite, kad padarėte klaidą ir įleisite juos. Paprastai jie nemėgsta būti imami ant rankų, tačiau jie mėgsta būti šalia žmogaus.

Meinkūnai taip pat išsiskiria puikiais pelių gaudymo įgūdžiais. Nė vienas graužikas ilgai neišgyvens namuose, kuriuose gyvena Meino meškėnas. Net jei neturite pelių, kurias Meino meškėnai galėtų gaudyti, jie lavins savo įgūdžius vaikydamiesi žaislus ir griebdami juos didelėmis savo letenomis. Meino meškėnas taip pat mėgsta nešioti žaislus, gaudyti popieriaus gabalėlius. Meinkūnai mėgsta  laipioti kaip ir visos katės, tačiau dažniausiai jie yra linkę būti ant žemės. Šios katės labai protingos, mėgsta mokytis ir žaisti su žaislais, kurie priverstų juos pamiklinti smegenis.

Meino meškėnai (patinai) kartais būna linkę į kvailą elgesį. Patelės stengiasi išlaikyti savo orumą, tačiau ši savybė nėra aukščiau už poreikį smagiai pažaisti. Tai ne itin balsingi, bet kartais švelniai pamiauksiantys augintiniai.

Sveikata

Šios veislės katėms būdingi įvairūs sveikatos sutrikimai, kurie gali būti genetinio pobūdžio. Meino meškėnui galinčios pakenkti problemos yra šios:

  • Klubo displazija, kuri sunkiais atvejais gali sukelti šlubavimą.
  • Hipertrofinė kardiomiopatija – širdies ligų forma. Galima atlikti DNR pagrįstą testą katėms, turinčioms vieną iš ligą sukeliančių mutacijų.
  • Policistinė inkstų liga – lėtai progresuojanti paveldima inkstų liga, galinti sukelti inkstų nepakankamumą.
  • Stuburo raumenų atrofija – genetinis sutrikimas. Taikomi testai, galintys nustatyti šią ligą nešiojančius (perduodančius) ir nukentėjusius kačiukus.

Priežiūra

Nors Meino meškėno kailis ilgas, tačiau šilkinės tekstūros ir nesiveliantis, jei yra reguliariai prižiūrimas. Pakanka šukuoti du kartus per savaitę, kad būtų pašalinti negyvi plaukai. Rekomenduojama priežiūros priemonė – nerūdijančio plieno šukos, skirtos negyvų plaukų sluoksniui pašalinti. Naudokite šią priemonę švelniai, ypač šukuodami pilvo sritį ir uodegą. Meino meškėnai yra kantrūs, tačiau jiems nepatinka, jei jie šukuojami grubiai ar labai intensyviai. Patikrinkite, ar prie uodegos kailio nėra nieko prilipę, ar nėra į gumulą susisukusio plaukų kuokšto.   Pagal poreikį – kai kailis atrodo riebaluotas – maudykite Meino meškėną, darykite tai kas kelias savaites ar kelis mėnesius.

Valykite Meino meškėnų dantis, kad išvengtumėte periodonto ligų. Kasdieninė dantų higiena yra geriausia, tačiau užtektų valyti ir kas savaitę. Nagus kirpkite kas porą savaičių. Akių kampučius valykite minkšta, drėgna šluoste, kad pašalintumėte išskyras. Kiekvienai akiai naudokite atskirą audinio plotą, kad neišplistų infekcija. Kas savaitę tikrinkite ausis. Jei jos atrodo nešvarios, valykite jas medvilniniu rutuliu arba minkštu drėgnu skudurėliu. Venkite naudoti medvilninius tamponus, kurie gali pakenkti ausies vidui.

Laikykite Meino meškėno tualeto dėžutę nepriekaištingai švarią. Katės labai rūpinasi higiena, švari tualeto dėžutė padeda išlaikyti kailį švarų.

Patartina auginti Meino meškėną tik patalpose, kad apsaugotumėte nuo kitų kačių platinamų ligų, šunų puolimų ir kitų pavojų, su kuriais susiduria lauke būnančios katės. Meino meškėnai, išleidžiami į lauką, gali būti pavogti.

Kailio Spalva Ir Priežiūra

Meino meškėnas yra didelė, tvirta katė su lygiu kailiu, kuris, atrodo, yra paveikus oro sąlygoms. Tačiau iš tiesų yra atvirkščiai – Meino meškėnai puikiai prisitaiko prie įvairių gamtos sąlygų ir joms nėra baisus net ir labai atšiaurus klimatas. Kačių kūnas proporcingas, raumeningas, jie turi plačią krūtinę. Taip pat Meino meškėnams būdingos vidutinio ilgio kojos ir didelės apvalios letenos.

Nuo šalčių šios veislės kates saugo tankus kailis ir labai pūkuota uodega, kuria katė gali užsikloti visą kūną. Kailis tankus, daug ilgesnis plaukas ant pilvo, šonų ir uodegos, ilga plėvesuojanti uodega. Vidutinio pločio galva, snukutis kvadratinės formos.  Ausys didelės ir plačios. Iš ausų kyšo plaukai. Didžiulės akys elipsės formos, įkypos, išraiškingos, žalios, auksinės ar žalsvai auksinės spalvos. Meino meškėnų akys gali būti skirtingų spalvų.

Meino meškėnų kailis gali būti įvairių spalvų ar raštų, gali būti vienspalvis (įskaitant juodą, raudoną ar baltą), ar priminti vėžio kiauto raštą.

Vaikai Ir Kiti Augintiniai

Draugiškas, ramus Meino meškėnas yra puikus pasirinkimas šeimoms su vaikais ir netgi auginančioms draugiškus šunis. Šios veislės katės mėgsta vaikų dėmesį, tačiau jis turi būti mandagus.

Dėl mielo nusiteikimo Meino meškėnai džiaugiasi gyvenami su katėms draugiškais šunimis. Šioms katėms kitus naminius gyvūnus pristatykite lėtai ir kontroliuojamomis aplinkybėmis, kad jie išmoktų draugauti.

Prieglaudos

Pasaulyje yra daugybė kačių gelbėjimo organizacijų, prieglaudų (kai kurios netgi suskirstytos pagal kačių veislę). Pabandykite susirasti pelno nesiekiančios Meino meškėnų gelbėjimo organizacijos vietą, jei šie gyvūnai jus domina.