Mityba, sergant cukriniu diabetu: kaip elgtis?

Nereikia ir sakyti – cukrinis diabetas viena iš tų ligų, kurią lydi itin nemalonūs pojūčiai, dažnu atveju itin pabloginantys gyvenimo kokybę. Dar daugiau – vieną kartą išgirdus cukrinio diabeto diagnozę, tenka suprasti, tai jus lydės, ko gero, visą likusį gyvenimą. Kita vertus, tai tikrai nėra nuosprendis, kad jūsų gyvenimo kokybė bus prastesnė visą laiką. Atminkite, kad labai daug kas priklauso nuo jūsų asmeninių pastangų. Elgdamiesi tinkamai, jūs galite gerokai pagerinti gyvenimo kokybę ir padaryti taip, kad cukriniu diabetas netaptų prastos jūsų nuotaikos ar savijautos priežastimi.

Ne paslaptis, kad mityba yra labai svarbus akcentas kiekvieno iš mūsų gyvenime. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad jei, maitinsimės taip, kaip rekomenduoja specialistai, sumažinsime įvairių ligų atsiradimo tikimybę. Tačiau taip pat nereikia pamiršti, kad mitybos koregavimas  gali būti labai veiksmingas jau sergant tam tikromis ligomis. Ne išimtis yra ir cukrinis diabetas. Taigi, pats metas sužinoti, kaip turėtumėte koreguoti savo mitybą ir kokius sprendimus priimti, kad cukrinis diabetas turėtų kuo mažiau įtakos jūsų gyvenimo kokybei.

Sudarykite sveikos mitybos planą

Vienas svarbiausių dalykų, nuo kurio jums reikėtų pradėti, tai – sveikos mitybos plano sudarymas. Įdomu tai, kad nemaža dalis žmonių galvoja, kad tokia užduotis yra labai sudėtinga ir reikalauja daug laiko, tad tiesiog numoja ranka. Vis dėlto, dėl tokio požiūrio, yra prarandamas efektyvus būdas jaustis geriau. Taigi, sudaryti sveikos mitybos planą iš tiesų verta.

Savaime suprantama, kiekvienas sveikos mitybos planas yra sudaromas tam tikru konkrečiu tikslu. Reikia pastebėti, kad sergant cukriniu diabetu, reikia sudaryti tokį planą, kuris tikslas būtų reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Taigi, sudarant tokį planą, reikia ir maistą planuoti, ir angliavandenius apskaičiuoti. Dar vienas tokio mitybos plano principas yra daugybė įvairių maistinių medžiagų, tačiau mažai riebalų ir kalorijų. Pagrindiniai šito mitybos plano elementai yra vaisiai, daržovės bei neskaldyti grūdai. Atsižvelgiant į visus šiuos principus, drąsiai galima teigti, kad toks mitybos planas tinka ne tik sergantiems cukriniu diabetu, bet ir apskritai visiems žmonėms kurie nori būti jaunatviški bei sveiki.

Kodėl sergantiems cukriniu diabetu verta susidaryti sveikos mitybos planą?

Nors tokio plano sudarymas tikrai pareikalaus šiek tiek žinių bei laiko, jį susidaryti tikrai verta. Jei manote, kad jums trūksta žinių, kad galėtumėte susidaryti kokybišką sveikatos mitybos planą, skirtą sergantiems cukriniu diabetu, verta kreiptis į dietologą. Jis ne tik suteiks visą reikiamą pagalbą,  reikalingą šiam planui sudaryti, bet ir duos vertingų patarimų, kaip padaryti tai, kad valgymas pagal šį meniu jums suteiktų daug gerų emocijų.

Toks mitybos planas (žinoma, jei jį sąžiningai įvykdysite), padės reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. O tai, kaip žinia, yra viena pagrindinių sąlygų, kurią reikia įvykdyti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Taip pat tokio plano laikymąsis padės palaikyti normalų kraujospūdį, stiprins jūsų širdį bei kraujagysles. Kaip žinia, cukriniu diabetu sergantys žmonės kur kas dažniau miršta nuo širdies bei kraujagyslių ligų. Taigi, maitindamiesi taip, kaip nurodyta šiame plane, jūs stiprinsite savo širdį bei kraujagysles, tad tikrai sumažinsite su jomis susijusių ligų tikimybę.

Taip pat svarbu pastebėti, kad kai jūsų organizmas gauna daugiau riebalų bei kalorijų, nei iš tiesų  yra rekomenduojama  sparčiai pakyla cukraus kiekis kraujyje. Taigi, šis planas sudaromas atsižvelgiant į tai, kad riebalų bei kalorijų jūsų organizmas gautų tik tiek, kiek jų iš tiesų reikia. Tad, kaip matyti, kruopščiai laikantis mitybos plano yra tikrai nesunku užtikrinti, kad cukraus kiekis kraujyje būtų normalus.

Tačiau ne paslaptis ir tai, kad žmonėms, kurie serga antro tipo cukriniu diabetu, paprastai reikia numesti kiekį svorio. Ir svarbu pastebėti, kad laikantis šio mitybos plano, tai padaryti bus tikrai lengviau – kadangi plane nėra perteklinių riebalų bei kalorijų, svoris palengva pradeda mažėti – jau po pirmojo mėnesio galima pamatyti neblogus rezultatus. Dar labiau džiugina tai, kad svorio netenkama visiškai saugiai, kadangi mitybos plane maistinių medžiagų pakankamai.

Iš ko turi būti sudarytas šis mitybos planas?

Dėmesį verta atkreipti į tai, kad šis mitybos planas paprastai paima 3 valgymus per parą. Tai ž pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Vis dėlto, reikia akcentuoti, kad dietologas, įvertinęs jūsų situaciją individualiai, o taip pat ir jums tenkantį krūvį, gali paskirti ir daugiau valgymų. Pavyzdžiui, jei jūs dirbate sunkų fizinį darbą, meniu gali sudaryti ir pusryčiai, pietūs bei vakarienė, o taip pat ir priešpiečiai arba pavakariai.

Koks maistas yra rekomenduojamas?

Dėmesį verta atkreipti į tai, kad šios mitybos pagrindą turi sudaryti sveikieji angliavandeniai, skaidulis ir gerieji riebalai.

Iš kur gauti sveikų angliavandenių?

Kaip žinia, angliavandeniai gali būti sveiki arba ne ir būtent pirmosios kategorijos angliavandeniai yra reikalingi tiems žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu. Tad belieka tik atsakyti į klausimą, iš kur jų gauti? Na, o šią užduotį įveikti tikrai nebus – yra daug šaltinių, iš kur galite sveikųjų angliavandenių. Tai – vaisiai, ankštiniai augalai – ypač žirniai ir pupelės; neriebūs pieno produktai (ypač tinka liesas pienas ir varškė); pilno grūdo produktai. Ypač svarbu vengti tokių produktų, kuriuose yra daug cukraus, riebalų ir druskos.

Iš kur gauti skaidulų?

Kitas, ne ką mažiau svarbus šio valgiaraščio elementas yra skaidulos. Tad, iš kur gauti jų? Šiuo atveju tiks visi riešutai, pilno grūdo gaminiai; vaisiai, daržovės, riebi žuvis, ankštinai augalai (pavyzdžiui, žirniai ar pupelės). Reiktų vengti keptos žuvies, o taip pat ir karališkosios skubriems, kadangi šioje žuvyje yra gyvsidabrio.

Iš slepiasi gerieji riebalai?

Na, ir, žinoma, negalime nepamiršti, kokie produktai padės jūsų organizmą aprūpinti kitu labai svarbiu komponentu – geraisiais riebalais. Verta akcentuoti, kad gerųjų riebalų  yra labai daug lašišoje, tune, paprastojoje skumbrėje ir net sardinėse. Taigi, per savaitę suvalgykite bent 3 – 4 porcijas kurių nors iš šių žuvų. Taip pat puikiai tiks avokadai, riešutai, alyvuogių bei žemės riešutų aliejai. Tiesa, svarbu vartoti šiuos produktus sakingai, nes juose yra gausu kalorijų.

Kokių maisto produktų neturėtų būti šiame mitybos plane?

Jei jau išvardinome, kokie maisto produktai turi atsidurti šiame mitybos plane, tai taip pat svarbu kruopščiai išvardinti ir tuos, kurių reikėtų vengti. Na, o jų – taip pat nemažai.

  • Sotieji riebalai: jų galima rasti riebiuose pieno produktuose, švieste, dešroje, šoninėje, kokosų bei palmių aliejuje.
  • Transriebalai: jų gausu margarine bei kepiniuose.
  • Cholesterolis: riebūs pieno produktai; kepenys; kiaušiniai; riebūs gyvuliniai baltymai.

Druska: atminkite, kad per parą žmogaus organizmas turėtų gauti ne daugiau, kaip 23 g  druskos. Tad savo valgiaraštį planuokite, kad neviršytumėte  šio kiekio.

Skritulinės diagramos metodas

Skritulinė diagrama dar visiems yra puikiai pažįstama iš mokyklos. Tačiau dėmesį verta atkreipti į tai, kad ši matematinė figūra puikiai gali pasitarnauti ir tuo atveju, jei sergate cukriniu diabetu ir norite užtikrinti kuo geresnę savijautą. Išbandykite skritulinės diagramos metodą. Tai reiškia, kad maistas, kurį dedate į lėkštę, turi būti dedamas proporcijomis. Taigi, pusė lėkštės turi būti užpildomas nekrakmolingomis daržovėmis – puikiai tiks morkos, pomidorai, špinatai. Ketvirtadalį lėkštės užpildykite baltymais – tunas, kiauliena, vištiena. Na, o likęs ketvirtadalis lėkštės gali užpildomas pilno grūdo produktais arba krakmolingomis daržovėmis. Taip pat nepamirškite saikingai vartoti avokadų bei riešutų. Tinka vaisių sultys, arbata, vanduo.

Atkreipkite dėmesį į glikeminį indeksą

Na, ir, žinoma, nepamirškite, kad kiekvienas maisto produktas turi savo glikeminį indeksą. Taigi, rinkdami maisto produktus naujajam valgiaraščiui, būtinai atkreipkite dėmesį ir į indeksą. Kuo maisto produkto glikeminis indeksas mažesnis, tuo geriau.

Meniu pavyzdys

Ką tik išsakėme daug teorijos, koks turėtų būti meniu. Vis dėlto, dėmesį verta atkreipti į tai, kad nemaža dalis žmonių sako, kad nėra nieko geriau nei mokytis iš pavyzdžių. Taigi, paruošėme jums meniu pavyzdį, kuris gali tapti puikiu pasirinkimu.

Pusryčiai: 1 gabaliukas pilno grūdo duonos; 2 arbatiniai šaukšteliai želė; pusė puodelio sausų pusryčių; 1 puodelis neriebaus pieno; gabalėlis pasirinkto vaisiaus; kava.

Pietūs: sumuštinis iš kvietinės duonos; jautienos kepsnio; salotų lapų; sūrio; pomidorų; majonezo; obuolys ir vanduo.

Vakarienė: gabalėlis lašišos; pusė šaukšto pasirinkti augalinio aliejaus; 1 kepta bulvė; pusė puodelio morkų; pusė puodelių šparaginių pupelių; šalta arbata; pienas.

Užkandis: pusė puodelio spragintų kukurūzų su puse šaukštelio margarino.

Kokių rezultatų galite pasiekti laikydamiesi sveiko mitybos plano?

Sveiko mitybos plano laikymasis yra geras būdas palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje. Be to, stiprinama širdis; mažinama širdies bei kraujagyslių ligų tikimybė.