Ar kada pagalvojote, kiek kalorijų sudeginate mindami dviratį? Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis, jis netgi sudėtingas, nes tai priklauso nuo to, kokį dviratį minate, kokiu intensyvumu tai darote ir kokia yra pasipriešinimo jėga.
Kiek Kalorijų Galima Sudeginti Minant Dviratį?
Kaip Važinėjimas Dviračiu Gali Padėti Deginti Kalorijas?
Dirbdami raumenys naudoja jūsų įkvepiamą deguonį, kad riebalus, o kartais ir baltymus paverstų adenozino trifosfatu – pagrindiniu ląstelių energijos šaltiniu – arba kitaip ATP.
„Jums labai reikalingas nuolatinis adenozino trifosfato srautas, net ir tuomet, kai tiesiog kalbate. O kai mankštinatės, jums jo reikia dar daugiau“, – vieningai sutaria sporto treneriai. Priklausomai nuo treniruotės trukmės ir intensyvumo, kūnas gali gauti ar pasiimti adenozino trifosfato skirtingais būdais. Kai kurie ATP tiesiog laukia raumenyse.
Trumpų, intensyvių pratybų metu kūnas naudoja anaerobinę apykaitą (be deguonies), kad angliavandenius paverstų adenozino trifosfatu. Ilgesnių, ne tokių intensyvių treniruočių metu kūnas gauna adenozino trifosfato iš aerobinės medžiagų apykaitos, kur didžioji energijos dalis gaunama iš angliavandenių.
Lėtas Ir Pastovus Prieš Greitas Ir Intensyvus Sportas
Jei važiuojate vidutiniu pastoviu greičiu ir be didelės pasipriešinimo jėgos, tuomet, tikėtina, naudojate savo natūralios medžiagų apykaitos pajėgumus. Tai pagerina jūsų širdies ir plaučių darbą, padeda organizmui efektyviai naudoti gliukozę.
Sporto treneriai įspėja, kad neefektyvus gliukozės vartojimas gali padidinti riziką susirgti diabetu ar metaboliniu sindromu (su nutukimu siejama patologija). Važiuojant dviračiu vidutiniu greičiu jūsų kūnas taip pat gerina gebėjimą deginti raumenyse kaupiamus riebalus.
Jei važiuojate didesniu greičiu ar jaučiate didesnės jėgos pasipriešinimą, pasikliaukite savo anaerobinės medžiagų apykaitos sistema. Sunkesnis važiavimas dviračiu gali padėti jūsų raumenims geriau išmokti prisitaikyti prie apkrovų.
Paprastai kuo greičiau minate dviratį, tuo daugiau kalorijų sudeginsite, nes jūsų kūnas sunaudos daugiau energijos. Harvardo universiteto duomenimis, važiuojant dviračiu vidutiniu greičiu, t. y. nuo 19 iki 23 kilometrų per valandą, 70 kilogramų sveriantis asmuo per 30 minučių sudegins 298 kalorijas. O važiuojant nuo 23 iki 26 kilometrų per valandą, tokio paties svorio žmogus sudegins 372 kalorijas.
Stacionarių Dviračių (Treniruoklių) Sportas
Kalorijų deginimas gali skirtis – jis priklauso nuo to, ar naudojate stacionarų dviratį (treniruoklį), ar važiuojate dviračiu lauke. „Galite pasiekti puikių rezultatų treniruodamiesi tiek sporto salėje, tiek lauke“, – neabejoja sporto treneriai.
Tačiau važiavimas dviračiu lauke yra dinamiškesnis: galite tyrinėti savo aplinką, o pasukę keliais ar takeliais turėti daugiau judėjimo įvairovės. Taip pat galite jausti didelį pasipriešinimą vėjui, leistis nuo kalvos – tai padeda sudeginti daugiau kalorijų nei minant stacionarų dviratį.
Harvardo universiteto duomenimis, minant stacionarų dviratį (treniruoklį) vidutiniu tempu sudegintų kalorijų skaičius skiriasi priklausomai nuo to, koks yra žmogaus svoris. Vidutinis tempas reiškia apie 19 iki 23 kilometrai per valandą. Per 30 minučių kalorijos sudeginamos pagal vidutinį žmogaus svorį:
- 56 kilogramus sveriantis žmogus sudegins 210 kalorijų
- 70 kilogramų sveriantis žmogus sudegins 260 kalorijų
Dviračio Minimas Lauke
Važiuodamas dviračiu lauke žmogus gali sudeginti šiek tiek daugiau kalorijų, nei mindamas stacionarų dviratį (treniruoklį). Lauke važiuojant dviračiu vidutiniu greičiu per 30 minučių galima sudeginti tiek kalorijų (priklauso nuo žmogaus svorio):
- 56 kilogramus sveriantis žmogus sudegins 240 kalorijų
- 70 kilogramų sveriantis žmogus sudegins 298 kalorijas
- 84 kilogramus sveriantis žmogus sudegins 355 kalorijas
Kai kurie žmonės gali pasirinkti BMX ar kalnų dviračius ir su jais važinėti po nelygias vietoves tokiu būdu sudegindami daugiau kalorijų.
Remiantis Harvardo universiteto duomenimis, važiuodamas kalnų dviračiu 30 minučių pagal priklausomai nuo savo svorio asmuo gali sudeginti nemažai kalorijų:
- 56 kilogramus sveriantis žmogus sudegins 255 kalorijas
- 70 kilogramų sveriantis žmogus sudegins 316 kalorijas
- 84 kilogramus sveriantis žmogus sudegins 377 kalorijas
Sudegintų Kalorijų Skaičiavimas
Svarbu – sudegintų kalorijų skaičius yra tik apytikslis. Jos išreiškiamos medžiagų apykaitos ekvivalentais (arba MET), rodančiais, kiek kartų deguonies suvartojimas fizinio krūvio metu viršija deguonies suvartojimą ramybės būsenoje. Amerikoje atlikti skaičiavimai rodo, kad 5 kalorijos prilygsta 1 litrui suvartoto deguonies.
Kuo sudėtingesnis tempas, tuo daugiau žmogui reikia MET. Skaičiuojant, kiek žmogus sudegina kalorijų, atsižvelgiama į jo svorį.
Važiuojant dviračiu vidutinis MET yra 8, tuo tarpu užsiimant intensyviu kalnų dviračių sportu MET yra 14. Asmenų kalorijų lygis skiriasi, nes priklauso nuo jų unikalios medžiagų apykaitos.
Dviračių Sportas Nėštumo Metu
Nėštumo metu galima rinktis stacionarių dviračių (treniruoklių) sportą, kad sumažintumėte avarijos ar nelaimingų atsitikimų riziką. „Dviračių sportas yra puiki mankštos forma nėštumo metu“, – neabejoja sporto treneriai. „Daugelis nėščių moterų renkasi dviračių sportą vien tam, kad sumažintų spaudimą (ar skausmus) apatinėje nugaros dalyje.“ Dėl galimybės reguliuoti apkrovas važiavimas dviračiu yra labai naudingas nėščioms moterims.
Nėštumo metu važiuojant dviračiu svarbu, kad būtų tinkamai sureguliuota dviračio sėdynė ir vairas, kad prisitaikytumėte prie besikeičiančių klubų arba prireikus naudotumėte minkštesnę sėdynę. Svarbiausia – nepersistengti.
Taip pat svarbu įsiklausyti į savo kūno poreikius. Jei važiavimas dviračiu pradeda kelti nepatogumų, apsvarstykite ir kitas mankštos formas, pavyzdžiui, jogą ar pilatesą.
Daugiau nei sudegintos kalorijos
Sudegintos kalorijos nėra vienintelė priežastis užsiimti dviračių sportu. Važiavimas dviračiu yra puikus būdas siekiant sumažinti stresą ar sustiprinti kojų raumenis. Bet yra ir kitų privalumų.
Mažas krūvis
Važiuojant dviračiu keliams ar sąnariams netenka atlaikyti didelio krūvio, priešingai nei bėgiojant.
Kintantis intensyvumas
Galite paversti dviračio mynimą sunkesniu. Vienomis dienomis galite rinktis intensyvesnį važinėjimą dviračiu, kitomis – lėtesnį.
Transportas
Važinėjimas dviračiu gali būti alternatyva vairavimui. Dviračiu galima pasiekti tikslą per trumpesnį laiką (nestovint kamščiuose).
Pagerėjęs bendras fizinis pajėgumas
Dviračių sportas teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių veiklą. Reguliariai važinėdami dviračiu galite pagerinti savo bendrą fizinį pasirengimą.
Trumpai
Važiavimo trukmė ir intensyvumas yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys sudeginamų kalorijų skaičių. Jei tik dabar pradėjote minti dviratį, 15 minučių per dieną arba po 30 minučių kelis kartus per savaitę skiriant šiai mankštai – puikus būdas pagerinti sveikatą ir po truputį mažinti svorį. Dviračio minimas vidutiniu greičiu ir intensyvumo keitimas – puikus būdas kalorijoms deginti.